Szállítási feltételek

I. Érvényességi kör

Ezek a szállítási feltételek minden beszerzési és munkavégzési szerződésre, valamint a munkaszerződésekre vonatkoznak, beleértve a STILL által nyújtott tanácsadási és egyéb szerződéses szolgáltatásokat is - Kivéve a Racking Systems & Automation Systems termékcsoportok szerződéseit. Az ügyfél beszerzési feltételei, valamint a jelen szállítási feltételek vagy kiegészítő megállapodások módosításai vagy az azoktól való eltérések csak annyiban kötelezőek a STILL számára, amennyiben azokat a STILL írásban megerősítette. Ha a jelen feltételek szerint a nyilatkozatokat írásban kell megtenni, a szöveges forma (a német polgári törvénykönyv (BGB) 126b. §-ában leírtak szerint) elegendő.

 

II. Szerződéskötés

Mindkét szerződő felet a megrendelés tartalma és annak írásbeli megerősítése köti. Ha a vevőnek határidőt szabnak az ajánlat elfogadására, a szerződés csak akkor jön létre, ha azt a megadott határidőn belül elfogadta. Amennyiben a vevő a szerződést nem a megadott formában vagy a megadott határidőn belül fogadja el, a szerződés csak akkor jön létre, ha az írásbeli megrendelés-visszaigazolás megfelel az ajánlatnak. Az ügyfél négy hétig kötve van a vételi ajánlathoz, ez az időszak azon a napon kezdődik, amikor az írásbeli megrendelés a STILL-hez beérkezett.

 

III. Szállítások és szolgáltatások

Az ajánlatot kísérő dokumentumok, mint például az illusztrációk és rajzok, valamint a súlyra és a mérésekre vonatkozó adatok, mint például a sebességek, az üzemanyag-fogyasztás és az üzemeltetési költségek, közelítő értékeknek tekintendők, tűréshatárokkal, és nem jelentenek garantált minőségi jellemzőket.

A szállítási tételek minősége és jellege a szerződésben kerül meghatározásra, és nem garantálható. Az eltérések írásos formát igényelnek. A szállítónak írásban kell jeleznie, ha a szállított tételek előírt üzemeltetési és környezeti feltételei eltérnek a beszerzési dokumentumokban meghatározott szabványos feltételektől (különösen, ha különleges környezeti feltételek és helyszínek szükségesek). Ilyen értesítés hiányában a STILL fenti szabványos feltételei alkalmazandók.

A költségadatok, rajzok és műszaki dokumentumok, illetve egyéb műszaki információk a STILL jóváhagyása nélkül nem használhatók fel, kivéve a szállított termék összeszerelésének, üzembe helyezésének, üzemeltetésének és szervizelésének céljára, továbbá nem másolhatók, nem sokszorosíthatók, nem bocsáthatók harmadik felek rendelkezésére, és nem hozhatók nyilvánosságra semmilyen más módon. A STILL fenntartja magának a tulajdonjogot és a szerzői jogokat minden ilyen dokumentummal kapcsolatban.

A STILL jogosult a szállítási tárgyak folyamatos továbbfejlesztése keretében és a belső beszerzéspolitikai döntések eredményeként konstruktív módosításokra.

 

IV. Árak és fizetések 

1) Árak

Eltérő megállapodás hiányában a szállítási tétel árai a törvényes forgalmi adó (ÁFA) és a csomagolás nélkül, de a gyári berakodással együtt gyárilag értendők. A csomagolást csak külön megállapodás esetén vesszük vissza. A STILL jogosult az árat az új eladási ár szintjére emelni, ha az ügyfél számára releváns eladási árak a szállításig megváltoznak.

2) EsedékességA

külön megállapodás hiányában az ár készpénzben és levonások nélkül esedékes, azaz a teljes ár egyharmada a megrendelés visszaigazolását követő 14 napon belül, a teljes ár kétharmada pedig a megrendelőnek a szállításra való készenlétről szóló értesítését követő 14 napon belül. A diszkontköltségek, valamint a váltókon és csekkeken felszámított díjak a megrendelőt terhelik. A megállapított fizetési határidő elmulasztása esetén az esedékesség napját követően a késedelembe esés napjáig a törvényes kamat, azt követően pedig a törvényes büntetőkamat kerül felszámításra, anélkül, hogy az érintett ügyfélnek további felszólítást kellene küldeni. Késedelmes fizetés esetén a STILL minden egyes felszólító levél után tíz euró költséget követelhet. Ez nem érinti a további kártérítési igények érvényesítésének jogát.

3) Fizetési késedelemA

megrendelő nem jogosult vitatott és jogerősen meg nem állapított ellenkövetelések miatt a kifizetések visszatartására, azaz az ilyen követelések beszámítása így kizárt.

Ha a STILL úgy véli, hogy nem vagy nem időben kapja meg a teljes vételárat a megrendelőtől, a STILL jogosult a szerződésszerű teljesítést elégtelen biztosítékra hivatkozva megtagadni, amíg az esedékes ellenszolgáltatás teljesítése vagy a biztosíték nyújtása meg nem történik. Ha a megrendelő nem teljesíti az esedékes ellenszolgáltatást vagy nem nyújtja a megfelelő biztosítékot az írásban kért ésszerű határidőn belül, a STILL jogosult a szerződéstől elállni.

A STILL jogosult továbbá a szerződéstől ésszerű határidő írásbeli kitűzését követően elállni, ha a megrendelő nem teljesíti időben a megállapodás szerinti előleget, vagy ha komolyan és véglegesen megtagadja a megrendelt áru átvételét.

A szerződéstől való elállás esetén a STILL jogosult továbbá kártérítést követelni, beleértve az elmaradt hasznot is, amely a vételár legalább 20 %-át teszi ki, kivéve, ha bizonyítható, hogy a kár ennél alacsonyabb.

4) Forgalmi adóA

forgalmi adó az alkalmazandó forgalmi adótörvény alapján kerül felszámításra

.

Határokon átnyúló szállítások esetén a STILL élni fog a meglévő adómentességekkel. Az ügyfél köteles a STILL-t haladéktalanul értesíteni a vonatkozó forgalmi adóazonosító számról, ha a határokon átnyúló szállítások az EU-n belül történnek, és minden egyéb bizonyítékot olyan mértékben bemutatni, amely a német vagy külföldi forgalmiadó-törvények szerinti adómentesség megszerzéséhez szükséges. A STILL által fizetendő német vagy külföldi forgalmi adó a nettó áron felül kerül kiszámlázásra, és azt a megrendelő viseli. Ha a szállítás (vagy a szolgáltatás teljesítése) előtt teljesített kifizetések alapján forgalmi adó keletkezik, azt külön számlázzák. A forgalmi adó a nettó árral együtt esedékes.

 

V. Szállítási határidő, teljesítés fenntartása

A szállítási határidő a megrendelés visszaigazolásának elküldésével kezdődik, de nem előbb, mint amikor a megrendelő által benyújtandó összes dokumentum beérkezett, minden műszaki részlet tisztázásra került és a megállapított előleg átutalásra került.

A szállítási határidő akkor tekintendő teljesítettnek, ha a szállító telephelyén a szállítási határidő lejárta előtt a szállítási tárgy átvehető, vagy ha olyan értesítés érkezik, hogy az áru ezen az időszakon belül szállításra kész. A szállítási határidő betartása megköveteli, hogy a megrendelő teljesítse együttműködési és teljesítési kötelezettségét.

A szállítási határidő ésszerű mértékben meghosszabbodik ipari akciók, különösen sztrájk és munkabeszüntetés, valamint előre nem látható események (pl. üzemzavarok, kormányzati beavatkozás, fontos nyersanyagok késedelmes beszállítása, lefoglalások, energiaellátási nehézségek, háború, zavargások, embargó, katonai rekvirálások és természeti katasztrófák) esetén, amelyek nyilvánvalóan és jelentősen befolyásolják a szállítási tétel teljesítését vagy szállítását. Ez akkor is érvényes, ha ezek a körülmények alvállalkozót érintenek. A STILL nem felelős a fenti körülményekért akkor sem, ha azok a már meglévő késedelem alatt következnek be. A STILL a lehető leghamarabb tájékoztatja a megrendelőt az ilyen jelentős akadályok kezdetéről és végéről.

Ha a megrendelő a szállítás késleltetését kéri, akkor a megrendelőnek a tárolási költségeket vagy legalább a számlázott összeg 0,5 %-át kell felszámítani minden egyes hónapra vagy annak egy részére, ha az árut a szállító telephelyén tárolják, a megrendelőnek a szállításra való készenlétről szóló értesítését követő egy hónaptól kezdődően. A magasabb tárolási költségek követelésének joga fenntartva van, míg a megrendelőnek joga van bizonyítani, hogy a tárolási költségek alacsonyabbak. A STILL azonban jogosult a szállítási tételek felett másként rendelkezni, miután írásban ésszerű határidőt állapított meg, és a megállapított szállítási feltételek alapján és új szállítási határidő egyeztetése után új szállítást szervezhet a megrendelőnek.

A szerződés teljesítése azzal a fenntartással történik, hogy a szállítást nem korlátozzák nemzeti vagy nemzetközi előírások, különösen exportellenőrzési előírások és embargók vagy egyéb szankciók. A szerződő felek kötelesek az exporthoz/ belföldi szállításhoz/ importhoz szükséges valamennyi információt és dokumentációt rendelkezésre bocsátani. A kiviteli ellenőrzések vagy engedélyezési eljárások okozta késedelmek felülírják a megállapított átfutási időt vagy határidőt. Ha bizonyos tételekhez szükséges engedélyek nem szerezhetők be, a szerződést a kérdéses tételek tekintetében úgy kell tekinteni, hogy az nem jött létre.  Az ezzel vagy a fent említett határidők túllépésével kapcsolatos kártérítési igények kizárásra kerülnek.

 

VI. A

kockázat átadása

A szállítások a szállító telephelyéről történnek, ahol az áruk átvehetők, vagy ahonnan azok feladhatók. Ha a megrendelő vagy az általa megbízott képviselő nem veszi át az árut a megadott szállítási napon, amelyről a STILL-lel legalább egy héttel korábban egyeztetni kell, a STILL jogosult a szállítási tételt a megrendelő kockázatára és költségére elküldeni. A kockázat mindkét esetben a megrendelőre száll át, amint a STILL a szállítási tárgyat átadta a megrendelőnek vagy meghatalmazott képviselőjének, illetve a fuvarozónak vagy a szállítmányozó cégnek.

Ha a szállítás az ügyfélnek felróható okból késik, a kockázat azon a napon száll át az ügyfélre, amikor értesítést kap arról, hogy az áru szállításra kész. A kockázat akkor is a megrendelőre száll át, ha részszállításokat adnak fel, vagy ha a STILL-t egyéb szolgáltatásokkal

bízták meg (pl. a feladással, a szállítással, a telepítéssel, az összeszereléssel vagy a személyzet oktatásával/beoktatásával). A szállítások alapvetően az ügyfél számlájára történnek, és az ügyfél viseli a kockázatot akkor is, ha a szállítási tételek átvételét elmulasztja.

Az alábbi VIII. cikkben említett jogoktól függetlenül a vevőnek szállított árukat a vevő akkor is átveszi, ha azok kisebb hibákkal rendelkeznek.

Egyebekben az elfogadott szállítási záradékokat a szerződéskötés időpontjában érvényes Incoterms szerint kell értelmezni. Külön megállapodás hiányában a "ex work" incoterm alkalmazandó.Egyebekben az elfogadott szállítási záradékokat a szerződés aláírásának időpontjában érvényes incotermekkel összhangban kell értelmezni. Ha hiányzik egy konkrét megállapodás, akkor a "ex work" incoterm alkalmazandó.

 

VII. Tulajdonjog-fenntartás 

1) A STILL fenntartja a szállítási tárgyak tulajdonjogát mindaddig, amíg a megrendelővel fennálló üzleti kapcsolatból származó valamennyi fizetés be nem érkezik. Ha csekkes vagy váltós fizetésről állapodtak meg, a tulajdonjog-fenntartás a STILL által elfogadott számla kiegyenlítésére is kiterjed, és nem szűnik meg, amikor a csekket a STILL jóváírja. A tulajdonjog-fenntartás akkor is fennáll, amikor a számlakövetelés hDer Besteller ist berechtigt, die Liefergegenstände im ordentlichen Geschäftsgang seinerseits unter Eigentumsvorbehalt weiter zu verkaufen oder deren Gebrauch entgeltlich Dritten zu überlassen. Er tritt bereits jetzt alle Forderungen gegas been charged to an open account and when the account has been balanced and acknowledged.

2) A megrendelő köteles a szállított tárgyakat a legnagyobb gondossággal kezelni, és a szükséges javítási, karbantartási és ellenőrzési munkálatokat időben és saját költségén elvégezni. A STILL jogosult a feltételes árucikkeket lopás, géphiba, víz, tűz és egyéb károk ellen biztosítani, kivéve, ha a megrendelő igazolja, hogy az erre vonatkozó biztosítást maga kötötte meg.

3) A megrendelő a szállítási tárgyakat nem zálogosíthatja el és nem engedményezheti biztosítékként.

4) A megrendelő köteles a STILL-t haladéktalanul tájékoztatni a harmadik személyek által végrehajtott lefoglalásokról, lefoglalásokról vagy egyéb rendelkezési cselekményekről. Az ilyen intézkedések feloldásának költségei az ügyfelet terhelik.

5) Az ügyfél jogosult a szállítási tárgyakat a rendes üzletmenetben a tulajdonjog fenntartása mellett továbbértékesíteni, vagy harmadik személyeknek ellenérték fejében használatba adni. Ezennel a STILL-re engedményezi a vevőivel vagy harmadik személyekkel szemben az áru továbbértékesítéséből vagy a használat átengedéséből eredő valamennyi követelését, mégpedig a feltételes áru eredeti értékesítéséért kiszámlázott összegnek a 20 %-kal növelt összegével, függetlenül attól, hogy a szállítási tételek feldolgozás nélkül vagy a feldolgozás után kerülnek továbbadásra, és anélkül, hogy az ügylethez egyedi esetekben külön engedményezési nyilatkozatra lenne szükség. A vevő jogosult ezeket a számlákat az engedményezés után is beszedni, bár ez nem érinti a STILL azon jogát, hogy maga is beszedje ezeket a számlákat. A STILL élhet ezzel a jogával, ha az ügyfél nem teljesíti fizetési kötelezettségét a STILL-lel szemben, vagy ha az ügyfél ellen fizetésképtelenségi eljárást kérelmeztek. Fizetési késedelem esetén a STILL követelheti, hogy a STILL-nek járó összegeket a STILL által megnevezett ügynöki számlára fizessék be. A STILL továbbá azt is követelheti, hogy az ügyfél adósai a STILL részére teljesítsék befizetéseiket, hogy az ügyfél tájékoztassa a STILL-t az e célból átruházott számlák adósainak nevéről, és hogy az átruházást az adósokkal közöljék.

6) Amennyiben a továbbértékesítésből származó számlakövetelés a fenti mértékben nem engedményezhető, mert az érintett összeg az ügyfél és ügyfele közötti folyószámla-szerződés hatálya alá tartozik, a folyószámla-jogviszony egyenlegét a nettósítást követően annyiban kell engedményezettnek tekinteni, amennyiben a továbbértékesítésből származó követeléseket a fenti rendelkezések szerint kell engedményezni. Ez a biztosíték mindaddig fennmarad, amíg az ügyfélnek a harmadik féllel szemben fennálló valamennyi követelése ki nem egyenlítődik.

7) Amennyiben a megrendelő a feltételes árut más, nem a STILL tulajdonában lévő áruval feldolgozza, összekapcsolja, összekeveri vagy összekeveri, a STILL a feltételes áru értékének a többi feldolgozott áru értékéhez viszonyított arányában

szerez társtulajdont az új árun. Egyebekben a feltételes árura vonatkozó rendelkezések az új árukra is vonatkoznak, amelyek a jelen szállítási feltételek értelmében feltételes áruvá válnak.

8) Ha a vevő megszegi a szerződést, különösen a fizetési késedelemmel, a STILL jogosult az árut írásbeli felszólítás után visszakövetelni. Bár az ügyfél köteles az árut átadni, a visszavétel nem jelenti automatikusan a szállítási szerződéstől való elállást. Ebben az esetben a szállítási határidő felfüggesztésre kerül, és a STILL fenntartja a jogot, hogy a meghiúsulás okának megszüntetése vagy az ügyfél által nyújtott biztosíték után folytassa a szállítást, és a szállítási határidőt ezután újra megerősítik és visszaállítják.

9) Az ügyfél kérésére a STILL vállalja, hogy a biztosítandó követelések értékének 20 %-át meghaladó mértékben felszabadítja a STILL-t megillető biztosítékokat.

10) Ha a szállítási tárgyak fekvése szerinti területre irányadó jog nem teszi lehetővé a fenti, biztosíték nyújtására vonatkozó megállapodás végrehajtását, és ha a jog lehetővé teszi a STILL számára a szállítási tárgyhoz kapcsolódó egyéb jogok biztosítását, a STILL minden ilyen jellegű jogot gyakorolhat.

11) Az ügyfél köteles segíteni a STILL-t minden olyan intézkedés végrehajtásában, amelyet a STILL a szállítási tárgyra vonatkozó tulajdonjogának vagy bármely más jogának védelme érdekében hozhat.

 

VIII. Felelősség a hibákért, jótállási idő

1) Jótállási időA STILL

jótáll a kockázat átadásakor meglévő hibákért, valamint a szállítási tárgyakon elvégzett javításokért. A jótállási idő 12 hónap, de összesen 1800 üzemórára korlátozva. Ha az átvétel vagy a kiszállítás a STILL hibáján kívül késik, a jótállás legkésőbb a veszélyátadástól számított 12 hónapon belül lejár.

Az eredeti jótállási idő alatt átdolgozott vagy kicserélt tételekre nincs külön garancia. A jótállási idő azonban meghosszabbodik a javítás vagy a csere által okozott állásidővel.

A használt tételekre nem vonatkozik a jótállás.

2) Ellenőrzési kötelezettségA

vásárló csak akkor érvényesíthet igényt a redemptorikus hibákra vonatkozóan, kivéve a munkaszerződésekből eredő ilyen igényeket, ha a [német] kereskedelmi törvénykönyv (HGB) 377. §-a szerint rá rótt ellenőrzési és hibabejelentési kötelezettségének megfelelően eleget tett. A feltárt hibákról haladéktalanul írásban értesíti a STILL-t.

3) A jótállás terjedelmeHa

a szállítási tárgy a kockázatátadás időpontjában nem felel meg a megállapodás szerinti feltételeknek, a megrendelő teljesítési igénye azon részek ingyenes cseréjére vagy újbóli javítására terjed ki, amelyek használhatatlanok, vagy amelyek használhatósága jelentősen csökkent, a STILL választása mellett.

A megrendelő a STILL-lel való szükséges egyeztetést követően köteles a szükséges időt és lehetőséget biztosítani a STILL számára, hogy a STILL saját belátása szerint kicserélhesse vagy átdolgozhassa a hibás alkatrészeket. Ezen intézkedések elmulasztása mentesíti a STILL-t az ezzel kapcsolatos kötelezettségei alól.

Az ügyfél jótállási igényeinek kielégítésekor a STILL viseli az összes szükséges és ésszerű költséget, különösen a szállítási, szállítási, munka- és anyagköltségeket. Ez nem vonatkozik azokra a többletköltségekre, amelyek akkor merültek fel, ha a szállítási tárgyakat a szerződés szerinti teljesítési helytől eltérő helyre szállították. A STILL választása szerint az utómunka a szállító telephelyén vagy a végfelhasználó telephelyén történik. Ha a megrendelő kéri, hogy az utómunkálatokat ne a szállító telephelyén végezzék el, akkor a személyzetnek a telephelyére történő kiküldésének költségeit ő viseli. A kicserélt alkatrészek a STILL tulajdonába kerülnek.

4) Kiegészítő kötelezettség és szabadalmi jogokHa

a STILL hibájából, akár a szerződés megkötése előtt vagy után adott helytelen tanácsadás, akár a tanácsadás elmaradása miatt, akár más, szerződésben vállalt kiegészítő kötelezettségek, különösen a szállítási tárgy üzemeltetésére és karbantartására vonatkozó utasítások megszegésének következményeként a

vevő nem tudja használni a szállított terméket, akkor a jelen szállítási feltételek VIII. és IX. cikkei alkalmazandók, a vevő minden további igényének kizárásával.

Amennyiben jogcímmeghiányt állapítanak meg, különösen, ha a szállítás harmadik személyek szabadalmi jogait sérti, a STILL mindent megtesz e jogcímmeghiúsulások megszüntetése érdekében. Ha ez sikertelennek bizonyul, a jelen szállítási feltételek IX. cikke alkalmazandó. Az ügyfél részéről minden további igény kizárásra kerül, különösen bármilyen kár megtérítése, beleértve a nem közvetlenül a szállítási tárgyat érintő károkat is. Egyebekben a jelen szállítási feltételek IX. cikkének 5) bekezdése alkalmazandó.

5) A felelősség korlátozásaA STILL

szavatossága/felelőssége az alszállítótól beszerzett és a szállítási tételekbe beépített fontos termékek tekintetében a STILL-t az érintett termék alszállítójával szemben megillető szavatossági és felelősségi igények engedményezésére korlátozódik. Egyébként a STILL felelőssége az alszállítók gondos kiválasztására korlátozódik. A jótállási időszak alatt elvégzendő szükséges utómunkálatokat azonban a STILL maga végzi el.

Nem vállalunk garanciát az olyan hibákért,

amelyeket

  • erőbehatás,
  • a szállítási tárgy rendeltetésen kívüli használata,
  • okoz.a STILL által nem képzett vagy felhatalmazott személyzet által végzett javítások,
  • nem megfelelő specifikációjú olaj és üzemanyag használata, vagy
  • nem a STILL által szállított alkatrészek
  • .
  • A STILL nem vállal garanciát az elhasználódott alkatrészekre vagy a természetes elhasználódás okozta károkra sem.

 

IX. A megrendelő elállási joga, a vételár csökkentése és a felelősség egyéb formái

1) Elállási jogA

megrendelő elállhat a szerződéstől, ha a STILL végül nem képes a teljes szolgáltatást a veszélyátadás előtt teljesíteni. Ha a STILL nyilvánvalóan csak átmenetileg akadályoztatva van a szolgáltatás teljesítésében, az ügyfél csak akkor jogosult elállni a szerződéstől, ha a STILL a frusztráció okának megszűnését követő ésszerű időn belül nem teljesíti a szállítást.

2) RészszállításA

megrendelő akkor is elállhat a szerződéstől, ha azonos szállítási tételek megrendelése esetén a részszállítás az érintett mennyiségre tekintettel lehetetlennek bizonyul, és a megrendelőnek elemi érdeke fűződik a részszállítás megtagadásához. Ha ez nem áll fenn, a megrendelő az ellenszolgáltatást ennek megfelelően csökkentheti. Az árcsökkentés kiszámításakor a Polgári Törvénykönyv (BGB) 441. § (3) bekezdését kell figyelembe venni. Az értékcsökkenés kiszámításánál az a döntő szempont, hogy a vevő milyen mértékben részesül a szállítási tételből.

Ha a megrendelő a részszállításokat nem tudja elfogadni, miközben már késedelembe esett az áru átvételével, vagy egyéb, általa felróható okból, akkor is köteles ellenértéket fizetni.

3) Nem kijavított hibákA

megrendelő

továbbá

akkor is elállhat a szerződéstől, ha

  • még a jelen szállítási feltételek értelmében vett hiba kijavítására vonatkozó határidő eredménytelenül telik el, miután e határidőt írásban megszabták, és a hiba kijavítására vonatkozó határidőnél figyelembe vették a kijavításhoz szükséges pótalkatrészek esetleges rendelési és szállítási határidejét, vagy<
  • a hiba kijavítása végül eredménytelenül zárult, bár legalább két kísérletet tettek rá.

A

fenti esetekben az ügyfél belátása szerint a szerződéstől való elállás helyett a vételár csökkentését követelheti.

4) ÁrcsökkentésHa a

kijavítási munkák elvégzése után még mindig olyan nem lényeges hibák állnak fenn, amelyek megcáfolhatóan feltételezhetőek, ha a szállított tételek még mindig alkalmasak a rendeltetésszerű használatra, a megrendelőnek a szerződéstől való elállási joga kizárt. Ebben az esetben árleszállításra jogosult. Az értékcsökkenést a BGB 441. § (3) bekezdése alapján kell kiszámítani. Az értékcsökkenés kiszámításánál döntő szempont az, hogy a vevő milyen mértékben részesül a szállítási tételből.

5) A felelősség kizárásaA

megrendelő

minden

további követelése, függetlenül attól, hogy milyen jogalapon alapul, kizárt, akárcsak a bármilyen jellegű kár megtérítése, beleértve a szállítási tárgyat mint olyat nem érintő károkat is (pl. a használat és a termelés elmaradása, az elmaradt haszon vagy bármely más következményes kár). A felelősség kizárása nem vonatkozik a STILL részéről elkövetett rossz szándék vagy súlyos gondatlanság esetén, valamint a lényeges szerződéses kötelezettségek megsértése esetén. Ha a STILL lényeges szerződéses kötelezettségeket sértett meg, a STILL csak a szerződéssel kapcsolatos és ésszerűen előrelátható károkért felel, kivéve a rosszindulatú szándék vagy súlyos gondatlanság esetét.

A felelősség kizárása nem vonatkozik azokra az esetekre, amikor a hibás szállítási tétel következtében a személyi sérülésekért vagy a magánhasználatban lévő tárgyakban bekövetkezett károkért való felelősség a [német] termékfelelősségi törvény (Produkthaftungsgesetz) 1. és 4. §-ának megfelelően áll fenn. A felelősség kizárása akkor sem alkalmazható, ha bizonyos feltételeket garantáltak, és ez a garancia arra szolgál, hogy az ügyfelet a szállítási tárgyat közvetlenül nem érintő károk ellen biztosítsa.

Végül pedig a felelősség kizárása nem alkalmazható, ha a STILL vétkesen megszegte kötelességeit és kárt okozott a jogi védelem tárgyainak, azaz egy személy életének, testi épségének és egészségének.

 

X. Irányadó jog

Minden szerződésre a német jog az irányadó, az ENSZ nemzetközi adásvételi szerződésekről szóló egyezménye (CISG) kizárásával.

 

XI. Joghatóság és teljesítés helye A

szerződésből eredő valamennyi jogvitára, valamint a váltó- és csekkbehajtási eljárásokra, továbbá a letartóztatási és a távoltartási eljárásokra a hamburgi polgári bíróságok illetékesek

.

Ez nem vonatkozik arra az esetre, ha kizárólagos joghatósági hely van megjelölve. A STILL jogosult továbbá a szállító számára illetékes bíróságot választani.

A teljesítési hely a mindkét szerződő fél által nyújtandó szolgáltatások tekintetében Hamburg.